"Nauka poszła w las" czyli czego nauczysz się w technikum leśnym


Jak widzieliście w nagłówku przygotowałam dla Was wpis o nauce w Technikum Leśnym. Powiem może na wstępnie, że wszystko co tutaj napisze – będą to tylko i wyłącznie moje odczucia. W mojej szkole idziemy właśnie takim tokiem nauczania jaki Wam dzisiaj zaprezentuje. Myślę, że wiele z tych rzeczy jest inicjatywą ze strony nauczycieli, więc to co robimy w naszym Technikum niekoniecznie musi pokrywać się z innymi Technikami o takim samym profilu. Nie przedłużając! Jeśli jesteście choć trochę ciekawi czego można się nauczyć, jakie prowadzimy zbiory i jakie egzaminy na nas czekają to zapraszam serdecznie!

Rykowisko

Może wspomnę jeszcze o wielkiej imprezie która odbywa się w murach naszej szkoły. Nazywamy ją rykowiskiem – nie jest to nic innego jak "chrzciny" klas Pierwszych. Składa się na nie, nie tylko bieg z przeszkodami ale także widowiskowe wejście "Sylwana" – mitologicznego króla lasu, który przybywa wraz ze swoją świtą by pasować nowo przybyłych uczniów na tzw. "Borusa". Oczywiście całe to przedsięwzięcie organizują klasy, które już opuszczają szkołę. ( W tym roku właśnie moja klasa organizuje takie widowisko- postu na ten temat nie zabraknie! Wtedy wszystko dokładnie Wam wyjaśnię i przede wszystkim zobaczycie jak to wygląda – będzie dużo zdjęć!) Mogę Wam jeszcze zdradzić, że pierwszy raz w historii szkoły, zamiast wielkiego Sylwana – władcy kniei, pojawi się mitologiczna bogini lasu- Diana – której rolę odegram ja! Powiem szczerze, że nie mogę się już doczekać. To na prawdę fajna impreza, której co roku wyczekują nie tylko uczniowie ale i nauczyciele.

Nauka

Przedmiotów przewija się co niemiara- to trzeba przyznać. Jak nie Biologia Leśna i Łowiectwo, to Użytkowanie Lasu czy też Szkółkarstwo. Prócz przedmiotów zawodowych, których mamy dość dużo w całym tygodniu, mamy także przedmioty, które musi mieć każdy, czyli wiadomo Matematyka (u nas akurat na rozszerzeniu) czy też Biologia (też rozszerzona). Język polski, angielski itd. Na wspomnianych przeze mnie przedmiotach uczymy się np. Gwary łowieckiej, rozróżniać odgłosy ptaków, obliczać miąższość drzewostanów, mierzyć wysokość drzew, sadzić las i wiele innych. Nie będę Wam pisała co robimy w lesie bo wiem, że wiele pojęć nie będzie Wam znana. Mówiąc, że np. wyznaczamy drzewa dorodne czy robimy wykonujemy szacunki brakarskie - jestem świadoma, że nie każdy wie o co tak na prawdę chodzi. Kilkoma słowami także nie jestem Wam w stanie wyjaśnić wielu pojęć. Może chcielibyście serię zatytułowaną "Bliżej lasu" czy coś w tym stylu, w której będę rozwijała niektóre pojęcia związane z gospodarką leśną, czy może zrobię jakiś przegląd gatunków, które każdy powinien umieć rozpoznać a może temat tej wagi -> "Leśnik to nie myśliwy" DAJCIE KONIECZNIE ZNAĆ!

Zbiory

Namiastkę tego co zbieramy, mogliście zobaczyć na przygotowanym przeze mnie slajdzie. Tak! Namiastkę. Obowiązkowe zbiory z jakich musimy się rozliczyć w danym roku szkolnym to :

Klasa I – nasiennik (drzewa liściaste, drzewa iglaste oraz kilka krzewów)

Klasa II- pędownik, owady

Klasa III - grzyby pasożytnicze, nauka 100 gatunków roślin wskaźnikowych dla danego siedliska

Dzięki Bogu w IV klasie nie musimy oddawać nic (mam taką nadzieję). Sami oczywiście dokonujemy tych zbiorów z czego też jesteśmy rozliczani i oczywiście oceniani. Naukę gatunków roślin dodałam do zbiorów ze względu na objętość materiału. Zamiast żywych roślin musieliśmy zaopatrzyć się w zdjęcia – z których uczyliśmy się na zaliczenie.

Egzaminy

Wspominałam również o egzaminach, które czekają na nas w III i IV klasie. Co one nam tak naprawdę dają ? Dają nam one Tytuł Leśnika. Pierwszym egzaminem jest egzamin R.13 który składa się z dwóch części – teoretycznej i praktyczniej. Jeśli ktoś z Was chciałaby sprawdzić swoją wiedzę z zakresu Leśnictwa to zachęcam do zrobienia sobie takiego egzaminu, do którego link macie tutaj

Sprawdź się

Druga część egzaminu to już nie taka bułka z masłem. Dostajecie bowiem kawałek lasu na kartce i waszym zadaniem jest zrobienie rębni czy też wykonanie projektu uprawy. Sporządzenie kosztorysu, naszkicowanie powierzchni oraz wykaz prac terenowych czyli to co sprawia najwięcej problemów. Wiem, zdaję sobie sprawę, że wiele z Was złapało się już za głowę! Zapewniam Was, że tego wszystkiego da się nauczyć. Sama ostatnio zdałam takowy egzamin, więc zaręczam że się da!

Kolejny czekający egzamin to R.14 , który odbywa się w terenie. Już w styczniu czeka mnie właśnie ten egzamin. Z tego co wiem, to polega na tym, że na wyznaczonej wcześniej powierzchni (na której rzecz jasna znajdują się wyznaczone drzewa) trzeba dokonać pomiarów tych właśnie drzew, zaklasyfikować je do odpowiedniej kategorii (jeśli chodzi o surowiec). Wracając do szkoły, już po pomiarach czeka również kolejna część teoretyczna, do której link również Wam podrzucam

Sprawdź się

Studia

Ważna sprawa, czyli STUDIA. Zapewniam Was, że po nauce w Technikum znacznie łatwiej sobie na nich poradzić. Wiele rzeczy poznajecie już w Technikum, więc studia są raczej "dopełnieniem" waszej wiedzy i skrzętnie mogą ją poszerzyć. Oczywiście znam również osoby, które po liceum (nie mając żadnej styczności z lasem) poszły na studia leśne i świetnie sobie poradziły. Wszystko zależy od Waszej determinacji i przede wszystkim chęci do nauki. Muszę przyznać szczerze, że studnia o takiej tematyce nie należą wcale do najłatwiejszych, ale pamiętajcie, każdą trudność da się przezwyciężyć oraz MIERZCIE WYSOKO.

Mundur

Nasza szkoła jest szkołą mundurową. Musimy nosić mundury na wszelakie imprezy szkole ale i mamy wyznaczone tzw. dni mundurowe. Całe umundurowanie jest szyte na zamówienie. Robi to firma zaprzyjaźniona z naszą szkołą. Jeżeli ktoś z Was jest ciekaw, jak wygląda taki mundur to znajdziecie go zapewne wpisując w przeglądarkę "Mundur- technikum leśne". Pokazałabym się Wam w nim chętnie, ale niestety jest na mnie za duży o jakieś 3 rozmiary i wyglądam w nim komicznie, więc sobie to daruję. Tymczasem macie jego namiastkę

Najciekawsze zajęcia

Powiem Wam szczerze, że - nie ciekawych, jak do tej pory nie było. Przynajmniej dla mnie. Wiadomo, niektóre działy bywają nudne, ale pomimo tego wywoływały we mnie ciekawość. Może dlatego, że po prostu interesuję się przyrodą i kocham las. Wierzę, że wielu z Was znalazłoby dla siebie miejsce w tym świecie zwierząt, drzew i tajemniczości jaką las jest owiany. Nagłówek ten miał dotyczyć najciekawszych zajęć, więc powiem tak : najmilej wspominam zajęcia z gwary łowieckiej. Link do stronki, gdzie zapoznacie się z taką tamatyką a przy okazji sprawdzicie swoją wiedzę, dodaję Wam w poniższym linku.

Gwara łowiecka

W tym poście byłoby na tyle. Wiadomo, wszystkich kwestii nie da się poruszyć, ale mam nadzieję, że choć trochę udało mi się nakreślić Wam naukę jaką odbywam w swoim Technikum. Wiem, że wiele terminów jest dla Was nowych, ale nie martwcie się. Jeśli już zdecydujecie się na leśnictwo wszystkie użyte przeze mnie zagadnienia, będą Wam doskonale znane. W 4 lata niedługo 5 nauczycie się wszystkiego co potrzeba by zdać egzaminy i poznać lepiej las. Zostaje mi tylko zachęcić Was do zostawiania komentarzy. Wyrażajcie swoją opinię! Wybieracie się na leśnictwo ? a może już uczucie się w jakimś Technikum leśnym! Dajcie koniecznie znać. Pamiętajcie jeszcze napisać czy podoba Wam się taka tematyka i czy chcielibyście, jak wspomniałam wyżej- nowy dział na moim blogu!

Oczywiście, jeśli chcecie wiedzieć więcej, to zadawajcie pytania w komentarzach! Chętnie odpowiem.

Komentarze

 1. Zupełnie nie moje klimaty, ale wszyscy zainteresowani na pewno będą usatysfakcjonowani tyloma informacjami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobrze napisany post, zawierający przydatne dla osób, których interesuje ten temat :) gratulacje! Prześlicznie wyglądasz w mundurze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo w takim razie ♥️ Dziękuje! 😃

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy post. Nie miałam pojęcia, jak wygląda technikum od środka, bo znajomi uczęszczający do takiej szkoły (jednak nie do leśnej) nigdy o niej dokładnie nie opowiadali. Chętnie przeczytam jeszcze co nieco :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę! Na pewno jeszcze coś tutaj będzie :D

   Usuń
 4. To na prawdę trzeba się tym interesować :D Super post! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci szczerze, że póki nie spróbowałam to nie wiedziałam nawet, że sie tym zainteresuje! A tu proszę :D dziękuje kochana ;*

   Usuń
 5. Ciekawe i przydatne informacje dla osób które podążają w tym kierunku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak miało być 😃 Dziękuje ślicznie ♥️

   Usuń
 6. super, że masz swoje pasję i ze nie są to tylko ciuchy. Tak trzymaj.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne zdjęcie! <3
  agnesssja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Super post, zachęca do nauki w owym technikum ;) <3

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze ze jest różnorodność. To nie moje klimaty, ja jedynie lubię pospacerować po lesie i powdychac świeżego powietrza 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak! To ważne, żeby czasem sie do niego wybrać ;D

   Usuń
 10. Bardzo ciekawy post :)
  Będąc w gimnazjum jedna z nauczycielek troszkę nam o takiej szkole opowiadała, mówiła, że w najbliższych latach w Polsce będzie zapotrzebowanie na pracę w tym kierunku, więc bardzo fajnie wybrałaś :)
  Oczywiście posty dotyczące lasu mile widziane.
  Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje ♥️ Cieszę sie bardzo! Zmotywowałaś mnie :D pozdrawiam również ;*

   Usuń
 11. wow fajnie ;-] Co powiesz na wzajemną obserwację https://klaudiaonelive.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny wpis i dla osób które się interesują tą tematyką to z pewnością bardzo wartościowy tekst. Super wyglądasz w mundurze, jednak te atrybuty psa są naprawdę zbędne. Ale co kto lubi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi

  1. Dziękuje ślicznie! Wiem, wiem ale zdjęcie ma 3 lata. Tylko takie posiadam 🙈

   Usuń
 13. Zupełnie nie moje klimaty, ale ten profil może być bardzo interesujący!
  Bardzo dobrze, że go tak rzetelnie opisałaś :)
  ******************************************
  ZAPRASZAM DO SIEBIE NA NOWY POST!
  MOGŁABYM PROSIĆ O JEDEN DŁUŻSZY KLIK? Z GÓRY DZIĘKUJE :)
  *KLIK*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje śliczne! Jak dla mnie jest intersesujacy...i to bardzo 😃

   Usuń
 14. Aż sama z chęcią wróciłabym do technikum <3

  OdpowiedzUsuń
 15. w jakiej miejscowości uczęszczasz do tej szkoły? Moja mama pracuje w internacie przynależącej do TL i przyznam, że mam serdecznie dość tematyki lasów:D ale co najlepsze podziwiam każde kolejne roczniki w których pojawia się coraz więcej kobiet. Niektóre są tak szczuplutkie, że jestem pełna podziwu... jak trzymacie piłę w rękach!?

  --
  Pozdrawiam, zapraszam i ślę buziaki!
  Pola z Pryzmatu Poli

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okolice Piotrkowa Trybunalskiego kochana ;* o proszę bardzo :D No tak, dużo dziewczyn sie decyduje i wiedzą na cosię piszą 😃 Pozdrawiam również ;*

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz. Jest on dla mnie motywacją do działania. Wierzę w to że, modernizacja komentarzy nie jest potrzeba :)